Kesilemeyen Madde Proteus Nedir?

Kesilemeyen Madde Proteus Nedir?

Kesilemeyen madde üretildi. Dünya üzerinde kesilmeyen madde ürettiklerini açıklayan Alman ve İngiliz bilim insanları, buldukları maddeye proteus adını verdiler. Proteus maddesi ile bir devrim yaratılmış olabilir. İşte kesilemeyen madde proteus hakkında merak edilenler…
 
Bilim insanlarının ürettiği ve proteus adını verdikleri bu maddenin bu kadar önemli olmasının sebebi kesilemeyişinden geliyor. Üretilen bu madde kesici aletlerin yardımıyla dahi kesilemiyor. Açılı taşlama aleti, matkap ve su jeti ile kesmenin mümkün olmadığı bu yeni maddenin özellikle de güvenlik sektöründe çok ilgi görmesi bekleniyor.
İngiltere’de bulunan Durham Üniversitesi ile Almanya’da bulunan Fraunhofer Enstitüsü çatısı altında araştırmalarını gerçekleştiren bilim insanları dünyanın kesilemez maddesini üretti. Proteus isminin verildiği bu madde, kesim işlemini gerçekleştiren aletlerin yardımıyla dahi kesilemiyor. 
 

Proteus Neden Kesilemiyor?

Kesilemeyen madde, kesici aletler tarafından uygulanan hasarı önlemek ve bu kesim uygulamasındaki tahribatı tam tersine çevirmek adına hücresel boyuttaki alüninyum içerisinde bulunan seramik parçacıklarından yararlanıyor.
İlk kesilemez madde olarak adlandırılan bu madde özellikle güvenlik sektöründe hizmet verenler için oldukça heyecan yaratacağa benziyor. 
Proteus'u üreten bilim insanları özellikle sert yapısı ve kırılmaya direnç gösteren özellikteki aragonit kabuklarından yola çıkarak, ürettikleri bu materyalin asla kesemeyeceğini öne sürüyor. Uygulanan testlerin proteus maddesinin dış katmanında kesi yaratsa da iş kısmında yer alan seramik parçalarına gelindiği zaman bu parçaların kesici aletin uç kısmını körelten titreşimler oluşturarak seramik parçacıklarının açılan boşluğa dolmasına yol açıyor. Bu sayede de madde kesilemez hale geliyor.
 
Okurumuza Önerimiz:
 
Eğer madde üzerinde çok daha yüksek hızda bir taşlama işlemi uygulanır ya da delme hızı ve kuvveti arttırılırsa eğer seramik tanelerde yer alan atomlar arasındaki güç kesici aletin kuvvetini tam tersine çeviriyor. Bu madde yüksek basınçlı su jetine ise kesilemeyen bir sonuç veriyor.
 

Kesilemeyen Madde Nerelerde Kullanılabilir?

Bu maddeden özellikle güvenlik sektöründe yarar sağlanabileceği ifade ediliyor. Kilitler, zırhlar, koruyucu ekipmanlarda bu maddeden yararlanılabileceği ifade ediliyor.
 

Madde nedir?

Fizikte madde nedir sorusunun karşılığında makroskopik olarak incelendiği zaman, kütlesi bulunan, boşlukta bir yer dolduran yani hacmi bulunan, eylemsizlik özelliği olan ve yapısında minimum bir tanecik içeren her tür malzemeye madde denir. Kütlesinin olması, hacminin olması, eylemsizlik özelliğinin olması ve tanecikli yapıya sahip olması maddenin ortak niteliğidir.
Madde örnekleri; ağaç, şekerli su, moleküller örnek verilebilir.
Madde olmayan örnekler; ışık, kuvvet, manyetik alan, zaman ve ısı örnek verilebilir.
 

Antimadde nedir?

Maddeyi meydana getiren esas parçacıkların zıt özelliklerini barındıran parçacıklara anti madde adı verilir. Antimadde örnekleri; pozitron, antiproton, anti-hidrojen örnek verilebilir.
 

Karanlık madde nedir?

Karanlık madde ışıkla etkileşmeyen ancak kütle çekim özellikleri bulunan maddedir. Karanlık madde hesaplamalarında evrenin ’sini meydana getirdiği ifade edilirken, sıradan madde evrenin yalnızca %5’lik kısmını oluşturuyor. Yani karanlık maddeden kat kat az.
 

Saf madde nedir?

Yapısında kendisinden başka hiçbir madde içeremeyen maddeler saf olarak nitelendirilir. Saf madde element ve bileşik olarak 2’ye ayrılır. Saf maddeye örnek verecek olursak eğer; su, oksijen helyum, altın ve demir örnek verilebilir. Saf madde fiziksel uygulamalar ile kendisinden daha basit maddelere ayrıştırılamaz.
 
Kesilemeyen madde hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Kesilemeyen madde Proteus sizce işe yarayabilir mi? Cevaplarınızı yorum kısmına bırakabilirsiniz.
 

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code