5 Tibet Ayini Nasıl Yapılır?

5 Tibet Ayini Nasıl Yapılır?

Beş Tibet Ayini, günde 21 kez gerçekleştirilen beş egzersiz dizisinden oluşan eski bir yoga uygulamasıdır.
Uygulayıcılar, programın çok sayıda fiziksel, zihinsel ve de ruhsal faydası olduğunun altını çizer. Bu etkilerin bir kişinin canlılığını ve gücünü geri kazandığı düşünülmektedir. Bu faydaları nedeniyle, Beş Tibet Ayini geleneksel olarak "Gençlik Pınarı" olarak bilinir. Beş ayinin ne olduğunu, nasıl yapılacağını ve uygulamanın faydalarını inceleyelim.
 

5 Tibet Ayini nedir?

Beş Tibet Ayininin 2.500 yıldan daha eski olduğu düşünülüyor. Bildirildiğine göre Tibet lamaları (keşişler) veya Tibet Budizminin liderleri tarafından yaratılmışlardır.
Bu egzersizlerin uygulanması vücudun enerjisine dayanmaktadır. Uygulayıcılara göre bedenin yedi enerji alanı veya girdabı vardır. Bu alanlara Hindu'da çakra denir.
Bu alanların, yaşlanma da dâhil olmak üzere bedenin birçok işlevini düzenleyen bir bezler ve organlar ağı olan endokrin sistemin bölümlerini kontrol ettiği söyleniyor.
Uygulayıcılar, bu enerji alanları aynı hızda döndüğünde gençlik ve canlılığın elde edilebileceğini söylüyorlar. İnsanlar bunu başarmak için Beş Tibet Ayinini uygularlar.
 

5 Tibet Ayininin Faydaları nelerdir?

Bu uygulamanın faydalarıyla ilgili çok az araştırma var. Genel manada, Beş Tibet Ayini uygulayıcılarının anekdot raporlarına ve tıp uzmanlarının ve yoga eğitmenlerinin görüşlerine dayanıyorlar. Bildirilen faydalar şunları içerir:
• Eklem ağrısı ve sertliğinden kurtulma
• Gelişmiş güç ve koordinasyon
• Daha iyi dolaşım
• Daha iyi uyku
• Geliştirilmiş enerji
• Genç bir görünüm
 

5 Tibet Ayini nasıl yapılır?

Her ayinin günde 21 kez yapılması amaçlanmış olsa da, bunları daha az sıklıkta yaparak başlayabilirsiniz.
İlk hafta boyunca her ayin günde 3 defa çalışın. Sonraki hafta ayin başına 2 tekrar ekleyin. Her gün her ayin 21 turunu yapana kadar her hafta ayin başına 2 tekrar eklemeye devam edin.
 
Hareket 1
 
İlk ayinin amacı çakraları hızlandırmaktır. İlk kez başlayanların bu egzersiz sırasında başlarının dönmesi yaygındır.
1. Dik durun. Kollarınızı yere paralel şekilde dışarı doğru uzatın. Avuç içlerinizi aşağıya çevirin.
2. Aynı noktada kalırken vücudunuzu çok sakin bir biçimde saat yönünde döndürün. Ardından başınızı öne eğmeden gözleriniz açık bir şekilde yere doğru bakın.
3. 1 ila 21 tekrar yapın.
Mümkün olduğu kadar çok döndürün, ancak biraz başınız döndüğünde durun. Zamanla daha fazla dönebileceksiniz. Çakraları aşırı uyardığı ifade edilen aşırı dönmekten kaçınmak en doğrusudur.
 
Hareket 2
 
İkinci ayin sırasında derin ritmik nefes alıştırması gerçekleştirmek önemlidir. Her tekrarda nefes alıp vermeye devam etmelisiniz.
Bu ayini yapmak için halı kaplı bir zemine veya yoga matına ihtiyacınız olacak.
1. Sırt üstü yatın. Kollarınızı yanlara, avuç içi yere koyun.
2. Nefes alın ve başınızı kaldırın, çenenizi de göğsünüze hareket ettirin. Dizlerinizi düz tutarak aynı anda bacaklarınızı yukarı kaldırın.
3. Nefes verin ve başınızı ve bacaklarınızı başlangıç pozisyonuna yavaşça indirin. Tüm kaslarınızı gevşetin.
4. 1 ila 21 tekrarı tamamlayın.
Dizlerinizi düzeltmekte güçlük çekiyorsanız, gerektiği gibi bükün. Ayini her gerçekleştirdiğinizde onları düzeltmeye çalışın.
 
Hareket 3
 
İkinci ayin gibi, üçüncü ayin de derin ritmik nefes almayı gerektirir. Gözlerinizi kapatırken de bu ayini uygulayabilirsiniz, bu da içe odaklanmanıza yardımcı olur.
1. Yerde diz çök, dizler omuz genişliğinde açık ve kalçalar dizlerinin üzerinde hizala. Gövdenizi düzeltin ve avuç içlerinizi uyluklarınızın arkasına, kalçanızın altına yerleştirin.
2. Nefes alın ve başınızı geriye doğru bırakın, göğsünüzü açmak için omurganızı bükün.
3. Nefes verin ve başınızı öne doğru indirin, çenenizi göğsünüze doğru hareket ettirin. Tüm ayin boyunca ellerinizi uyluklarınızın üzerinde tutun.
4. 1 ila 21 tekrar yapın.
 
Hareket 4
 
Bazen Hareketli Masa Üstü olarak adlandırılan dördüncü ayin de ritmik nefes alıp verme ile yapılır. Tüm egzersiz boyunca elleriniz ve topuklarınız yerinde kalmalıdır.
1. Yere oturun ve bacaklarınızı dümdüz öne uzatın, ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Avuç içlerinizi, parmaklarınızı öne bakacak şekilde yanlara koyun. Bagajınızı düzeltin.
2. Çenenizi göğsünüze doğru indirin. Nefes alın ve yavaşça başınızı geriye doğru eğin. Eşzamanlı olarak kalçalarınızı kaldırın ve başınız yavaşça arkaya doğru eğilerek masa üstü pozisyona gelene kadar dizlerinizi bükün. Kaslarınızı kasın ve nefesini tutun.
3. Nefes verin, kaslarınızı gevşetin ve başlangıç pozisyonuna dönün.
4. 1 ila 21 tekrarı tamamlayın.
 
Hareket 5
 
Beşinci ayin, içeriğinde Aşağı Bakan Köpek ile Yukarı Bakan Köpek pozları vardır. Bu nedenle genellikle İki Köpek olarak adlandırılır. Bu hareket aynı zamanda sabit bir nefes alma ritmi gerektirir.
1. Bacaklarınızı çapraz şekilde yere oturun. Avuç içlerinizi önünüze koyun.
2. Ayaklarınızı arkanızda uzatın, ayak parmaklarınızı kıvrık ve omuz genişliğinde açın. Bacaklarınızın üst kısımlarını yerde tutarken kollarınızı düzeltin ve omurganızı kavisleyin. Başınızı Yukarı Bakan Köpeğe geri atın.
3. Sonra nefes alın ve kalçalarınızı yukarı kaldırın, vücudunuzu ise baş aşağı "V" şekline getirin. Çenenizi göğsünüze hareket ettirin, sırtınızı ise Aşağı Bakan Köpek'e doğru düzeltin.
4. Nefes verin ve Yukarı Bakan Köpeğe geri dönün.
5. 1 ila 21 tekrar yapın.
Sırtınızın alt kısmını desteklemek için, pozlar arasında hareket ederken dizlerinizi bükebilirsiniz.
 
Güvenlik ipuçları
 
Tüm egzersiz programları gibi, Beş Tibet Ayini de özenle yapılmalıdır. Nazik hareketlerle ve az sayıda tekrarla başlayın. Varsa ekstra önlem alın:
Kalp veya solunum problemleri. Bu egzersizleri denemeden önce, mutlaka güvenli olduklarını öğrenmek adına doktorunuzla konuşun.
Nörolojik bozukluklar. Parkinson hastalığı ya da multipl skleroz gibi durumlar zayıf dengeye yol açabilir. Bu koşullardan birine sahipseniz, bu egzersizleri gerçekleştirmeniz güvenli olmayabilir.
Baş dönmesine neden olan koşullar. Baş dönmesine eğiliminiz varsa, ilk ayini denemeden evvel doktorla konuşun. Dönme hareketi, baş dönmesi , dolaşım sorunları veya ilaçlardan kaynaklanan mide bulantısı dâhil olmak üzere çeşitli koşulları kötüleştirebilir.
Gebelik. Hamileyseniz dönme ve eğilme hareketleri güvenli olmayabilir.
Son ameliyat. Son 6 ay içinde ameliyat olduysanız, ayinler komplikasyonlara neden olabilir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code