Benlik Saygınızı Geri Kazanmanın Yolları

Benlik Saygınızı Geri Kazanmanın Yolları

Benlik saygısı bireyin kendini değerli ve başarılı hissetmesi, kendini sevmesi ve kendini kabul etmesidir. Düşük benlik saygısı, bireyin hayatının büyük bir kısmını olumsuz etkileyebilir. Birey, sosyal yaşantısının yanı sıra iş hayatında ve ikili ilişkilerinde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir. İşte benlik saygısı kavramı ve benlik saygısını geri kazanmanın yolları…Tek ve özel olduğunuzu fark edin

Dünya üzerinde sizden yalnızca bir tane olduğunun farkına varın. Yaşamınız boyuna en uzun süreyi kendinizle geçireceğiniz için kendinizi sevin, hoşgörülü ve anlayışlı davranın. Yaptığınız sert eleştirilerin karşınızdaki kişiyi nasıl üzüyorsa, kendinize getirdiğiniz sert eleştirilerinde sizi kırdığını unutmayın. Herkesi kendi içerisinde değerlendirin ve asla kıyas yapmayın.

Kimsenin sizi aşağı çekmesine müsaade etmeyin

Yaşamınızın bu ve bundan sonraki kısmında sizi bilinçli olarak üzen, zamanınızı ve mutluluğunuzu çalan insanlardan uzak durun. Onların yerini; sizi mutlu eden, hayata bakışı pozitif olan ve kendisini geliştiren insanlarla doldurun.

Kendinize şans verin

Yaşamınız boyunca karşı tarafa tanıdığınız şansları, bu sefer kendinize tanıyın. Kendinize karşı fedakâr olun. Hatalardan ders çıkartın ama bunu kendinizi incitmeden ve korkutmadan yapmaya özen gösterin.

Geçmişe sünger çekin

Geçmişle olan savaşın kimseye bir yarar sağlamadığını fark edin ve geçmişinize bir sünger çekin. Size geçmişi hatırlatacak, negatif duygu ve düşüncelerden uzak durun. Mümkünse iş hayatınızı, sosyal hayatınızı ve ikili ilişkilerinizi gözden geçirin.

Kendinize birbirinden farklı amaçlar belirleyin

Kendinizi değerli hissettirecek yaşamınıza anlam katacak amaçlar belirleyin. Amaca bağlanmış bir hayat için şimdi adım adın.

Yalnız yürümekten korkmayın

Her zaman yürüdüğünüz yolsa size eşlik edileceğini düşünmeyin. Bazı yolları yalnız yürüyebileceğinizi ama içinizdeki güç ve güvenin size eşlik edeceğini unutmayın. 

İsteklerinizin neler olduğunu belirleyin.

Kendinizi tanımanın ve hayattan neler istediğinizin farkına varmanın en doğru yolu, “ben bu hayattan neler istiyorum, benim beklentilerim neler?” sorusuna yanıt bulmaktır.

Cevaplarınızı bir kâğıda not alın. Her gün isteklerinize göz atın, dilerseniz onlara bir yenisini daha ekleyin ve gerçekleşmeleri için çaba sarf edin.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code