Dünya’nın Manyetik Alanına Neler Oluyor?

Dünya’nın Manyetik Alanına Neler Oluyor?

NASA, Dünya’nın manyetik alanı hakkında açıklama yaptı. Güney Atlantik Anomalisi'nde manyetik alanın zayıfladığını duyurdu.
 
Dünya’nın manyetik alanını inceleyen NASA çalışanları, Güney Afrika Kıtası ve Atlantik Okyanusu’nun güneyinde yer alan manyetik alanın azaldığını ve manyetik alanın çökmeye başladığını duyurdu. Güney Atlantik Anomalisi adı verilen bu bölgesel zayıflama, batıya doğru kayıyor.
 

Güney Atlantik Anomalisi nedir?

Van Allen kuşağının,  Dünya yüzeyine olan en yakın konumdan gelip Dünya'nın manyetik alanında bir çeşit anormalliğe yol açan alandır. Dünya'nın manyetik alanının zayıflaması ile içeriye istenmeyen zararlı özellikteki parçacıklar girebilir ve yörüngedeki uyduların yüksek radyasyona maruz kalarak aksamasına sebep olabilir.
Araştırmacılar, dünyanın manyetik alanındaki çöküşünü daha detaylı araştırmak ve çözüm üretebilmek adına çalışmalarını sürdürüyor.  
 

Manyetik alan ne zamandır azalıyor?

Dünya’nın manyetik alanındaki azalış 1950 yılından bu yana artış gösteriyor. 
 

Manyetik alanın çökmesinin zararı ne?

Dünya’nın manyetik alanı, Dünya’yı uzayda dolaşan zararlı yüklü parçacıklardan adeta kalkan görevi görerek koruyor. Bu durumun Dünya için bu denli endişe yaratma sebebi de bundan kaynaklanıyor. Güney Atlantik anormalliği (SAA) adı verilen bölgede birkaç senedir zayıflama katlanarak artış gösteriyor. Bilim insanları bu artışın manyetik kutupların ters dönme davranışına başlayabileceğine işaret olduğunu ifade etti. Bazı araştırmalar ise bu değişimin ilk olmadığını evrenin zaman kavramında, SAA’nın sık sık bu davranışı sergilediğini ortaya koydu.
 
Anormalliğin artışı, uzay tabanlı araştırmalar için önem teşkil ediyor. Bu artış şu anki ve gelecekteki uyduları olumsuz etkileyebilir. Bu duruma bir örnek verecek olursak, 2016 senesinde Hitomi ismindeki Japonya’nın teleskobunun bu anormallikten kaynaklı problem yaşadığı ve parçalandığı düşünülüyor. Hitomi, SAA konumundan geçerken, iletişim kopmuş ve irtifa kaybederek parçalanmıştı.
 
Okurumuza Önerimiz

Elektrik akımı nedir?

Elektrik akımı elektronların negatif yönden pozitif yöne doğru göstermiş olduğu harekete denir. Ancak elektrik akımı elektron akışının zıt yönünde pozitiften negatife hareket eder.
Elektrik akımı birimi Amper olarak adlandırılmaktadır. 
 

Alternatif akım nedir?

Elektrik akımının çeşitleri vardır. Bunlar doğru akım ile alternatif akımdır. Alternatif akım;  zamana bağlı yönü ve şiddeti değişiklik gösteren akım türüdür. Alternatif akım, doğru akıma kıyasla rahat ve elektrik kaybı olmadan taşınabilir. 
 
Pusula yönlerinin değişip değişmeyeceği ise şuan için merak konusu.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code