Orman Yangını Dumanı Vücudu Nasıl Etkiler? Yangın Dumanından Nasıl Korunulur?

Orman Yangını Dumanı Vücudu Nasıl Etkiler? Yangın Dumanından Nasıl Korunulur?

Orman yangını dumanı vücudu nasıl etkiler? Yangın dumanından nasıl korunulur? Özellikle orman yangınlarının hızla arttığı dünyamızda, Korona virüs pandemisi ile mücadele ederken bizleri nasıl etkiliyor?
 

Orman Yangını Dumanı Vücudu Nasıl Etkiler?

Şu anda Batı'da yanan düzinelerce aktif orman yangını var ve bunlardan bazıları bölgenin yıllardır gördüğü en büyük ve en uzun olanı. Oregon'daki Beachie Creek Yangını ve Kuzey Kaliforniya'daki Ağustos Kompleksi Yangını, yangınların en büyüğü ve haftalardır şiddetleniyor.
Washington eyaletinde yanan bir dizi yangın var ve Bobcat ve El Dorado yangınları Los Angeles'ın dağlarını yarıyor. Bu yangınlardan duman bulutları yayıldıkça, Batı'daki hava kalitesi düştü. San Francisco ve Portland gibi bazı bölgeler rekor düzeyde kirlilik seviyeleri görüyor. Tüm bu duman ve pus doğuya doğru hareket etmeye başladı ve Indiana , Boston ve hatta Philadelphia'ya kadar gökyüzünü etkiledi.
Orman yangınlarının tam olarak ne zaman söneceğini bilmek imkânsız, ancak uzmanlar bunun haftalar, hatta aylar olabileceğinden şüpheleniyor.
 

Orman yangınının dumanı neden tehlikeli?

Hava kalitesinden bahsettiğimizde, genellikle 2.5 mikron ve daha küçük boyutlarda kaç tane partikülün havada yüzdüğünü söyleyen PM2.5 adlı bir ölçüme atıfta bulunuruz.
Yangından fırlayan karanlık bir duman bulutuna baktığınızda, havada asılı kalabilen ve yere düşmeyen gerçekten küçük parçacıklar görüyorsunuz.
Rüzgâr modelleri değiştikçe ve duman başka bir yere çekildikçe, küçük parçacıklar da öyle.
Küçük parçacıklar için endişelenmemizin nedeni yalnızca havada asılı kalmaları değil, aynı zamanda akciğerlere daha derin inebilen ve daha sistemik sağlık etkilerine neden olanları olmalarıdır.
Hava kirliliğini inceleyen araştırmacılar, PM2.5 seviyeleri ne kadar yüksek olursa sağlık etkilerinin de o kadar büyük olduğunu söylüyor.
 

Orman yangınlarının insan sağlığına etkisi

Orman yangını dumanı soluma ve sağlığımız üzerine yaptığımız araştırmaların çoğu, kısa vadeli akut riske ya da orman yangını vurduktan sonraki günlerde insanların sağlığına ne olduğunu araştırdı.
Hemen yüksek PM2.5 seviyelerine maruz kalan herkes bunu hemen hissedecektir - kaşıntılı gözler, boğaz ağrısı, kuru öksürük vardır.
Bu parçacıklar olabilir akciğerleri tahriş etmek ve önceden var olan akciğer durumunu kötüleştirir.
Orada kanıtlar, yakınlardaki bir orman yangını varken astımlı insanların daha kendi reçetelerini doldurun söyledi.
Araştırmalar, aktif orman yangınları sırasında astım hastanesine yatışlarda %8'lik bir artış olduğunu buldu. Bir Kanada'dan yeni bir çalışmada PM2.5 artmış sonra bir saat içinde kalp krizi, felç, astım ve diğer solunum problemleri için ambulans çağrıları ani bir artış tespit edilmiştir.
Hava kalitesi düştüğünde solunum problemleri için acil servise yapılan ziyaretlerin arttığını gösteriyor.
Son zamanlarda orman yangını dumanına maruz kalma nedeniyle hastane dışı kardiyak ölümlerde bir artış olduğunu buldu. Kalbin durduğunu ve insanların hastaneye zamanında gelemeyeceğini söylüyor.
Partiküllerin akciğere girip iltihaplanma ve oksidatif strese neden olduğunu gösteren çok sayıda iyi kanıt var.
Akciğerlerde bu süreçlerden yeterince varsa, sistemik iltihaplanmaya ve oksidatif stres vücuttaki diğer organlara yayılabilir.
Yapılan bir araştırma orman yangınının 60 mil yakınında yaşayan gençlerin kanlarındaki iltihap belirteçlerinde sistemik artışlar olduğunu buldu.
Havaya maruz kalmak da bağışıklık sistemine zarar verir ve virüslerle ve zararlı bakterilerle savaşmak zorlaşır.
Yapılan bir araştırma, orman yangını dumanı yaşayan toplulukların bir sonraki grip mevsiminde daha yüksek grip oranlarına sahip olduğunu buldu.
Bazı araştırmalar, dumanlı havanın kardiyovasküler sistemi de zorlayabileceğini öne sürüyor, ancak bulgular biraz karışık olsa da.
Kalp krizi ve aritmide artışlar göreceksiniz, nörolojik olarak felçlerde bir artış göreceksiniz - bu, yangın dumanına maruz kaldıktan birkaç gün sonra gerçekleşebilir ve risk insanlarda daha yüksek.
 

Dumanların uzun vadeli sağlığa etki ne olacak?

Orman yangını dumanı solumasının uzun vadeli etkileri, kapsamlı bir şekilde çalışılmamıştır, çünkü orman yangınları genellikle daha hızlı kontrol altına alınır, ancak bunun kesinlikle uzun vadeli etkisi olduğunu biliyoruz.
Fosil yakıt kirliliğine ilişkin uzun vadeli verilere dayanarak, yoğun dumanın nihayetinde daha yüksek kardiyovasküler sorunlara, akciğer sorunlarına ve daha fazla diyabet ve bunama riskine yol açacağını tahmin ediyor.
İnsanların bu maruziyetlere sahip olması durumunda, bunun akciğerlerde ve solunum yollarında iltihap oluşturacağına ve maruziyet bittikten sonra bile haftalarca ve aylarca devam edeceğine ve astımlarının daha kötü kalmasına neden olacağına inanmak için her türlü nedenimiz var. Belki bulaşıcı hastalıklara yakalanma veya en kötü bulaşıcı hastalık vakalarına sahip olma riski daha fazla.
Yine de, tehlikeli havada haftalarca ve aylarca yaşadıktan sonra ne olacağı konusundaki boşlukları doldurmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.
Yangınlar ruh sağlığına zarar veriyor
Pandeminin stresi ve bu yüksek hava kirliliğinin stresi, hem zihinsel sağlık açısından hem de fiziksel sağlık açısından çok fazla.
Açık hava, özellikle Batı'da pandemi sırasında birçok insan için bir kaçış oldu. Hava kalitesi kötü olduğunda, açık hava etkinlikleri de haliyle masadan kaldırılır.
Bu dumanlı günlerin depresyon ve anksiyeteye yol açtığını ve bunlara sahip olan insanlarda bu koşulları kötüleştirebileceğini ve birçok insanda semptomları neden olabileceğini çok açık bir şekilde . Orman yangını dumanı olaylarında, insanların bildirdiği en büyük etki bu.
Ayrıca hava kirliliğinin beynimizi ve bilişimizi etkileyebileceğine dair kanıtlar var.
Gelişen verilerin, orman yangını dumanının ve hava kirliliğinin beynin işleyişini doğrudan etkileyebileceğini ortaya koyuyor.
 

Yangınlar COVID-19 riskimi etkileyebilir mi?

Orman yangını dumanının ve hava kirliliğinin genel olarak birini solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı hale getirdiğinin altını çiziyor. Ayrıca bağışıklık sistemimizin COVID-19 gibi enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini de azaltabilir.
Yakın zamanda COVID-19'dan kurtulmuş veya şimdi bununla mücadele eden kişiler, dumanın etkilerini muhtemelen daha fazla hissedecek.
COVID'in akciğerlere oldukça fazla zarar verebileceğini biliyoruz ve bu nedenle iyileşmiş olsa bile, hava kirliliğinden olumsuz etkilenebilir. Şimdiye kadar ikisi arasındaki bağlantı hakkında çok az somut araştırma mevcut.
 

Dumanlı havadan nasıl korunulur?

Bulutlu, dumanlı havayla yakınlarda bir yangın çıkarsa yapılacak en iyi şey, pencereler kapalı olarak içeride kalmaktır.
Tüm binalar iyi kapatılmamıştır. Kiralık alanların, özellikle de eski binaların, dışarıdan hava kirliliği getirerek daha sızdırmazlık yaptığı keşfedildi.
Yeni evler kusursuz değildir. Kapıyı her açtığınızda, bir miktar kirli hava içeri sızabilir. Bundan günler sonra içeride bir pus oluşabilir.
Evinizin içindeki havayı temizlemek için bir HEPA filtre satın alabilirsiniz. Pahalı olabilirler, bu nedenle en çok zaman geçirdiğiniz odadaki havayı temizleyebilecek daha küçük bir tane satın almayı düşünün.
Bazı insanlar MERV-13 filtre ve kutu fan ile kendi hava filtrelerini oluşturdular. Etkinlikleri hakkında daha az kanıt olsa da, bunun etkili olabileceği söyleniyor.
Klimanız varsa, onu devridaim yapacak şekilde ayarlayın, böylece yeni hava getirmek yerine zaten içeride olan havayı soğutur.
AC'nizin filtresini düzenli olarak kontrol edin - dumanlı hava koşullarında hızla tıkanabilir.
Eski bir binadaysanız, evinizi daha sıkı hale getirmek için pencereleri ve kapıları hava sıyırma yoluyla kapatmayı düşünün.
Son olarak, tahmine bakın ve hava kalitesinin iyileşip iyileşmeyeceği konusunda dışarıda biraz zaman geçirmeye çalışın.
0-100 arasında PM2.5 değerine sahip yeşil veya sarı kategoriler , dışarıda olmak için iyi bir zaman olduğunu gösterir. 100-150 PM2.5 aralığı astım, kalp hastalığı veya KOAH gibi altta yatan sağlık sorunları olan kişiler için tehlikeli olabilir. 150'nin üzerindeyse, herkes için sağlıksızdır, bu nedenle dışarıda yapılması planlanan aktiviteleri azaltmak en iyisidir.
İnsanlar kendi sağlıklarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak dışarıda zaman geçirmeyi iki kez düşünmek durumunda kalıyor.
Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, maske takın. N95 veya N99 gibi bazı maskeler diğerlerinden daha iyidir, ancak herhangi bir maske hiç yoktan iyidir.
Vücudunuzu dinleyin.
Öksürüyorsanız, hava kalitesi endeksi iyi görünse bile dışarıda geçirdiğiniz zamanı sınırlayın.
Her şeyden önce en önemli adımın daha temiz bir hava ortamına ulaşmak.
 
Alt Not
 
Şu anda Batı'da yanan düzinelerce aktif orman yangını var ve bunlardan bazıları bölgenin yıllardır gördüğü en büyük ve en uzun olanı. Bu yangınlardan duman bulutları yayıldıkça, Batı'daki hava kalitesi düştü.
Orman yangınlarından kaynaklanan pus, Doğu Kıyısına bile ulaştı ve potansiyel olarak hava kalitesini kötüleştirdi.
Dumanlı havanın şiddetli solunum ve kalp etkileri olabilir; aynı zamanda insanların ruh sağlığını da bozabilir. Kendinizi korumak için, havanın daha dumanlı olduğu dışarıda geçirdiğiniz zamanı sınırlayın ve içerideki havayı elinizden gelen en iyi şekilde filtreleyin.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code