Stresli Olduğunuzda Ne Yemelisiniz?

Stresli Olduğunuzda Ne Yemelisiniz?

Stresli olduğunuzda ne yemelisiniz? Kötü, yorucu ve stresli bir gün geçiriyorsanız, işte stres altındayken yenecek ilk 8 yiyecek kalitelikalem.com ile sizlerle.
 
Eğer stresli olduğunuzda yedikleriniz tuzlu veya tatlı yiyeceklerse, korona virüs pandemisi sırasında sağlıklı bir diyet sürdürmek zor olacaktır. Tek olduğunuzu hissetmeyin - stres zamanlarında rahatlık istiyoruz. İşte stresli olduğunuzda ve acıktığınızda derinlemesine düşünebileceğiniz en iyi yiyecekler.
 

Neden stresliyken yemek yenir?

Tatlılarda ve diğer rahatlatıcı yiyeceklerde bulunan şeker, tuz ve yağ, beyniniz için jet yakıtı gibi davranarak pozitif, enerji verici hisler uyandırır. Stresli olduğunuzda bir torba gevrek cips üzerinde yemek yemenin bu kadar rahatlatıcı hissetmesine şaşmamalı. Stresli yeme ve aşırı yeme yetişkinler arasında yaygın sorunlardır. Duygusal yeme ya da sezgisel beslenme “bu kadar korku, kaygı, endişe, suçluluk, hatta mutluluk gibi herhangi duygu üzerinde bir kişinin yediği, ne zaman” açıklıyor  Neyse ki, stresli olduğunuzda, ruh halinizi iyileştirmenize, daha iyi uyumanıza ve sağlıklı bir diyet sürdürmenize yardımcı olabilecek yararlı yiyecekler vardır.
 

Yemek yemek stresi azaltır mı?

Dişlerinizi o çökmekte olan, kabarık nemli, çikolatalı şekerlemeli pastanın içine batırmak, stresiniz eriyormuş gibi hissetmenize neden olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir rahatlama yalnızca geçicidir ve stresinizi yönetmenize yardımcı olmayacaktır.  Örneğin, bir börek yemek istersem, önce 15 dakikalık bir yürüyüşe çıkmam gerekiyor. Şaşırtıcı bir şekilde, börek özleminizin can sıkıntısından kaynaklandığını keşfedebilirsiniz - ve şimdi özlem kelimenin tam anlamıyla ortadan kalkmış gibi görünüyor.
 

Stresliyken yemek yerine ne yapabilirsiniz?

Bir bulmacayı bir araya getirin, blokta dolaşın veya en sevdiğiniz şarkıları açın ve bir mutfak dans partisi yapın. “Yemek yemenin aslında stresi yönetmek adına kullanılan bir baş etme mekanizması olduğunu unutmayın. Meditasyon aynı zamanda harika bir stres atma yöntemidir ve Pritikin uzmanları tarafından sizin için bir araya getirilen stresle başa çıkmanın ve yönetmenin 9 yolundan sadece biridir. Veya mutfağa gidin - yeni ve sağlıklı bir tarif hazırlamak stresi yönetmenize yardımcı olacak eğlenceli bir yol olabilir.
 

Rahat yemek yemeyi nasıl durdurabilirim?

Stresli zamanlarda, çoğumuz kiler ya da buzdolabının önünde takılırken, rahatlatıcı yiyecekler ararken buluruz. Sağlıksız yiyeceklerin çoğu şeker, tuz ve yağ içerir - bu, beyne bağımlılık yapan zevkli bir sansasyona neden olan, stres veya can sıkıntısı zamanlarında onları arzulamanıza neden olan dinamik bir üçlü. Rahatlatıcı yiyecek yemeyi bırakmanın en iyi yolu, düzenli olarak sağlıklı yiyeceklere ulaşmaktır - vücudunuzun kendini yoksun ve depresif hissettiği açlık noktasına gelmekten kaçının.
 

Stresli Durumlarda yenebilecek en iyi 8 yiyecek

Stresli olduğunuzda ve aç hissettiğinizde bu 8 kolay yiyeceği inceleyin. Stresi azaltmaya yardımcı olabilecek belirli yiyecekler vardır:
 

Yulaf yiyerek rahatlayın

Rahat yiyecekler yemek sizin için iyi olabilir - hangisine ulaşacağınızı biliyorsanız. Yavaş yavaş enerji salan yiyeceklerle enerji verin. Bu, zihinsel gücünüzü maksimumda tutmanın anahtarıdır - stres altındayken, başa çıkmaya çalışırken veya evden çalışırken üretken olmaya çalışırken ihtiyaç duyulur.  Tam tahıllı yulaf, rahat bir kâse sıcak yulaf ezmesine kolayca dönüştürülebilir. Yulaflarınızı taze veya dondurulmuş meyvelerle doldurmak biraz hoşnutluk hissettirecek, ancak aslında kâsenizin besin değerini artırmanın en iyi yolu budur.
Aşırı işlenmiş yiyecekler yiyenlerin, kalorilerinin çoğunu bütün gıdalardan alanlara göre obezite, diyabet ve yüksek tansiyon geliştirme olasılığı daha yüksektir. Sabahlarınız aşırı işlenmiş yiyecekler içeriyorsa, daha sağlıklı bir seçim yulaf ezmesidir.
 

Fasulye ile sindiriminizi rahatlatın

Fasulye uzun bir raf ömrüne sahiptir, vitamin bakımından zengindir ve baharatlı bir Fasulye burritosundan lezzetli bir üç fasulye salatasına veya rahatlatıcı bir zeytinyağlı fasulyeye  kadar çok çeşitli lezzetlere dönüştürülebilir.
 

Yeşillerle Güçlendirin

Stres vücut için zordur, kan basıncında artışa ve iltihaplanmaya neden olur. Yeterli stres, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşma yeteneğini de azaltabilir. Yeşillerle güçlenin! Brokoli ve Çin lahanası gibi yeşil sebzeler yemek, vücudun bağışıklık fonksiyonunu artıran bağırsak astarındaki değişiklikleri tetikler.  Bağırsağınızda yapraklı yeşillikler olmadan, daha fazla iltihaplanma, mikroplar için daha az gözetim ve bağırsak zarının zayıf büyümesi vardır. Bir çatal alın ve yeşil bir şeye dalın!
 

Su içerek yenilenin

Vücudun yüzde 75'i sudur, bu yüzden sık sık nemlendirin. Kapatma ve karantina gibi daha az aktif olduğunuzda, susuz hissetmemek kolaydır. İçmek için düzenli hatırlatıcılar oluşturun. Bir zamanlayıcı ayarlayın veya evde sık sık yaptığınız bir yere güzel bir bardak koyun, böylece sizi daha sık yudumlamaya teşvik eder. Su içmek için öneriler araştırmak da yararlı olacaktır.  Yüksek şeker içeriği vücudunuza zararlı olduğundan ve istenmeyen kilo alımına neden olabileceğinden, şekerli içeceklerden kaçınmak en iyisidir.
 

Balıkla stresinizi azaltın

Stres de dâhil olmak üzere duygular, vücudun omega-3 yağ asitleri adı verilen çok fazla yağdan oluşan merkezi sinir sistemi tarafından koordine edilir. Omega-3 yağ asitleri, EPA ve DHA ruh halinizle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Vücudunuzda bu sağlıklı yağlardan daha fazlasına sahip olmak, stresi, depresyonu azaltmaya ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur. Yüksek protein, ton balığı, somon ve hamsi, stresli olduğunuzda yemek için harika yiyeceklerdir. 
 

Biraz çikolata yiyin

Çikolatanın beyniniz üzerinde büyüleyici bir etkisi vardır. Muhtemelen bir parça tatlı, kadifemsi, bitter çikolatayı kemirmenin zevkini yaşadığınızı kabul edersiniz. Çikolata yemek, ruh halinizi düzenleyen beyin kimyasalları olan serotonin ve endorfin salınımını tetikler. Bu yüzden çikolata yemek sizi iyi hissettirir! Devam edin ve keyifle zıplayın - bitter çikolata, stresli olduğunuzda yemeniz gereken en iyi yiyecekler listesinde yer alır.
 

Bir kupa bitki çayı için

Bir çay bardağını ılık, yatıştırıcı bitki çayı ile doldurmak stresi azaltmanın güzel bir yolu olabilir. Rahatlatıcı dokular, canlandırıcı renkler ve size neşe getiren dingin manzaralarla çevrili rahat bir noktada yudumlayın. Çay içmenin kortizol de dâhil olmak üzere vücudunuzdaki stres belirteçlerini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 

Biraz narenciye suyu sıkın

Bilim adamlarına göre C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek , ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir . Genç erkek yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmada, daha fazla C vitamini tüketenlerin öfke veya depresyonla mücadele etme olasılığı daha düşüktü. Yulaflarınızı ahududu ile doldurun veya suyunuza biraz taze limon sıkın çünkü C vitamini genel ruh halinizin iyileşmesiyle ilişkilendirilir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code