Levent Ünsal Biyografisi

Levent Ünsal Biyografisi

Sinema sanatçısı ve tiyatro oyuncusu olarak tanıdığımız aynı zamanda da dublaj ve de seslendirme sanatçısı olan Levent Ünsal 21 Mart 2020 tarihinde kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı. Levent Ünsal’ın anısına..

Levent Ünsal Hayatı

1965 yılında İstanbul’da doğan Ünsal, hayatının büyük bir kısmını dizilerde, filmlerde ve tiyatrolarda rol alarak sürdürdü. Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Ünsal, İstanbul Üniversitesi Basın Yayın’ından mezun olmuş, 1983 ile 2002 yılları arasında tiyatro oyunlarında görev aldı.

Ünsal 1992 senesinde Türkiye’nin ilk konuşma özelliğine sahip olan radyo programcısı olduğu gibi bu görevini Kent FM bünyesinde gerçekleştirdi. 1995 yılında Hür Fm, 1997 ile 2004 yılları arasında Best Fm ve 2004 yılından itibaren de NTV N101 radyolarında birbirinden farklı ve birbirinden başarılı programlara imzasını attı.

Kariyer hayatında birçok tiyatroda, dizide ve filmde görev alan Levent Ünsal 55 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı rol aldığı projelerde sergilemiş olduğu başarılı performansları ile yeniden anıldı.

Çalışmaları

Sanatçı, sanat hayatı boyunca birçok başarılı projede yer aldı. Bunlardan bazıları ise şu şekilde:

Sessiz Gemi,

L Cetveli,

Posta Arabası,

Monkey Show

Baykuşun Gördükleri,

Kelimatik,

Yol Hikâyeleri

Sanatçının 1995 yılında Satel Tv ekranlarında L CETVELİ adlı programını tam 450 defa hazırlayıp, sunduğu özel notlar arasında.

1996 ATV ekranlarında yer alan Çürük Elma ve 1998yılında TGRT ekranlarında sunduğu TEK Mİ ÇİFT Mİ adlı televizyon yarışmalarını da sanatçının sevilen programları arasında yerini aldı. Çok sayıda başarılı tv dizisinde ve televizyon reklamlarında yer alan sanatçı; Rus Gelin televizyon filminin dışında Köşe Dönücü ve de Pardon adlı sinema filmlerinde de rol almıştır.

Başarılı sanatçı, 2015 yılında "Kuş Kafesi" isimli oyunda sergilediği performansı sayesinde Ekin Yazın Dostları adlı Tiyatro Ödülleri dalında "Komedi Erkek Oyuncu" isimli ödüle layık görülmüştür. 2014 yılında da "Cyrano De Bergerac" isimli eserde hayat verdiği rolüyle " En Başarılı Olan Komedi Erkek Oyuncusu" adındaki ödüle layık görülmüştü.

Sanatçı, yerli animasyon filmi olan "Kral Şakir"de yer alan "Necati" karakterine ses vermiştir. Bu animasyonla kalmayan sanatçı "Şahları da Vururlar" oyunu ile başlayıp, "Üç Dahi" oyunda, "Cyrano De Bergerac" oyunda, "Karmakarışık" oyunda, "Kahraman Osman" oyunda, "Sona Erdi Abuzer Nasıl Kurtulur?" oyunda, "Patron Kim?" ve de "Kuş Kafesi" oyunda rol almıştır.

Vefatı

Sanatçı 21 Mart 2020 tarihinde geçirmiş olduğu kalp krizi sonucunda aramızdan ayrılmıştır. Yenibosna Kocasinan Camii'nden kılınacak olan cenaze namazının sonrasında değerli sanatçı Kocasinan Mezarlığı'nda defnedilecektir.  

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code