Tarık Akan Biyografisi

Tarık Akan Biyografisi

16 Eylül 2016 yılında aramızdan ayrılan değerli sanatçı Tarık AKAN kimdir? Asıl adı Tahsin Tarık Üregil olan değerli sanatçının sanat hayatına dair her şey.

Tarık Akan kimdir?

Asıl adı Tahsin Tarık Üregil‘dir. 13 Aralık 1949 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.  Akan’ın bir tane ablası ve bir tane abisi vardır. Kendisi Gümüşhane kökenlidir ve yay burcudur.

Okul hayatı

Tarık Akan, babasının görevi sebebiyle Erzurum Dumlupınar İ.Ö.O ile başlayıp ilkokul eğitimini Kayseri’de tamamladı. Babasının görevinden emekli olması nedeniyle İstanbul’a yerleştiler. Ardından Ortaokul ile Lise eğitimini Bakırköy’de tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde Makine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Ardından Gazetecilik Yüksek Okulu’na girerek buradan mezun oldu.
 
Sinema hayatına başlamadan evvel Bakırköy plajlarında cankurtaran ve Bakırköy sokaklarında işportacı olarak çalıştı.

Sinema hayatı

Tarık Akan,  ilk olarak 1970 yılında Ses Dergisi bünyesinde düzenlenen Sinema Artist Yarışması’na katılarak kazanmış ve 1971 senesinde ilk filmi olan “Solan Bir Yaprak Gibi” filmiyle sanat hayatında bilinen adı Tarık AKAN’ ı aldı. 1970 yılı ile 1975 yılı arasındaki 5 yıllık süreçte  12 filmde rol aldı. “Hababam Sınıfı” filmini de bu yıllar arasında rol aldı. Ardından sırayla çok sayıda filmde rol aldı.
 
Tarık AKAN, askerlik görevini 1979 senesinde yedek subay olarak Denizli’de tamamladı. 1991 yılından beri Bakırköy Taş Mektep İ.Ö.O ortağıdır.
 
Aziz NESİN vefat ettiğinde oğlu Ali Esin vakıf başkanlığını yaptıktan sonra Ali Esin’den vakıf başkanlığını devir almıştır.
 
Sinema sektörünün kötüleştiği 1975 senesi ile 1980 senesi arasında ticari taksi alarak ticaret hayatına devam etti.
 
Akan, 2002 senesinde “Anne Kafamda Bit Var” adlı bir kitap yazdı. Kitabında konu olarak 12 Eylül Darbesi ile yaşadıklarını kaleme aldı.

Evlilik hayatı

İlk evliliğini 7 Ağustos 1986 senesinde Yasemin Erkut ile gerçekleştirdi. Bu evlilikten Barış Zeki, Yaşar Özgür ve Özlem adında çocukları oldu.  Evliliğini 16 Haziran 1989 yılında sonlandırdı. Ardından Acun Günay ile beraberliğe başladı.
 
Yaz döneminde  Bodrum Akyarlar’da taştan inşa edilmiş olan Rum evinde restorasyon gerçekleştirip orada arkadaşları ile vakit geçirirdi.

Hastalık dönemi

Akan’a, 2015 senesinde akciğer kanseri teşhisi kondu.  Tedavilerine devam eden Akan, Bodrum’da yer alan yazlığında yaşamını sürdürdü. 16 Eylül 2016 sabahı ise tedavi gördüğü akciğer kanserinin, karaciğerine sıçraması sebebiyle 67 yaşında aramızdan ayrıldı.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code